Dış Cephe Kaplama Nasıl Yapılır?

 Dış Cephe Kaplama Nasıl Yapılır?

Kaplama sayesinde ısı yalıtımı gibi enerji tasarrufu da sağlanılmaktadır. Yaz ve kış mevsimlerinin olumsuz etkilerinden binanızı koruyarak size sağlıklı bir yaşam alanı sunar. 
 
Dış cephe kaplama işlemi inşaat sırasında yapıldığı için eski yapılarda uygulanması zor ve oldukça masraflı bir iştir. Sonradan yapılacak dış cephe uygulamalarının en popüleri hem ekonomik olması hem de hızlı uygulanabilmesi açısından dış cephe kaplama ve dış cephe mantolama işlemleridir.
 
Dış cephe kaplama işleminin nasıl yapıldığını sıralamak gerekirse;
 
Subasman Profili Uygulaması ile kullanılacak kaplama levhası kalınlığına göre subasman profilinin ebatları belirlenir. Profil duvara su terazisi ile düzgün bir hat oluşturacak şekilde ayarlanır ve dübel ile tespit edilir. Daha sonra  Kaplama levhalarının yapıştırılması işlemine geçilir. Hazırlanan yapıştırma harcı levhalara çerçeve metodu ile uygulanır ve dış yüzeyin altından başlanarak boşluk kalmayacak şekilde tuğla dizimi olarak yerleştirilir. Levhaların birleştiği kenarlarda yapıştırıcının taşmamasına dikkat edilmelidir. Rüzgar ve türbülans etkilerini önlemek için mekanik tespit elemanı olarak plastik dübel kullanılır. Kullanılacak dübel sayısı levha tipine, hava şartlarına ve bina özelliklerine göre belirlenir ve uygulanır. Dübeller dış cephe kaplama levhalarının ortasına ve diğer levhalar ile birleştiği ek yerlerine denk gelecek şekilde uygulanmalıdır.
 
Alüminyüm ya da fileli plastik köşe profili de kenar ve köşelerde çatlama riskini önlemek ve aynı zaman da bu bölgeleri korumak için uygulanır.  Sonraki işlemde kaplama sıvası çelik mala ile levhaların üzerine uygulanır. Donatı filesi sıva harcı henüz taze ve kurumamışken sıvanın içine gömülmelidir. Olası çatlakları önlemek için file ek yerlerinde 10 cm birbiri üzerine binili olarak uygulanmalıdır. Uygulanan sıvanın kalınlığı iki katta 3-4 mm olmalıdır.  Bu işlemlerden sonra eğer ilk kat sıva tamamen kuruduysa tekstürlü son kat sıva uygulaması yapılabilir. Yağışlı havalarda malzeme özelliğini kaybedeceği için uygun hava koşullarında uygulama yapılmaması tavsiye edilir. Son olarak da dış cephe boyası uygulanır. İki kat olarak uygulanır. Böylelikle dış cephe kaplama işleminin kaba görüntüsünden ziyade binanıza estetik bir görünüm kazandırılır.